Pasowanie na czytelnika

We wtorek, środę i piątek 29 i 30 stycznia oraz 1 lutego,  uczniowie klas I a, I b, I c, I d naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Uczniowie dowiedzieli się jak należy zachowywać się w bibliotece. Poznali księgozbiór i zasady wypożyczania książek. Odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Starsze uczennice z kl.VI b przygotowały dla dzieci zabawę ruchową w pociąg z wykorzystaniem tablic będących stacjami kolejowymi, przy których  pociąg zatrzymywał się gdy przestawała grać muzyka. Na każdej stacji czekało na dzieci jakieś zadanie do wykonania. W dalszej części spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz wypożyczyli swoją pierwszą lekturę. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie:
MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY
UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,
ŻE BĘDZIEMY KOCHAĆ KSIĄŻKI
KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.
WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK
BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ.
OBOWIĄZKI CZYTELNIKA
TRAKTOWAĆ Z WIELKĄ POWAGĄ.
PRZYRZEKAMY!
Następnie wszyscy zostali pasowani na czytelników.
Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz zakładkę  do książki. Mamy nadzieję, że od tej pory wszystkie pierwszaki będą często odwiedzały bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Jolanta Harciarek