Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada, bowiem właśnie tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który w 1922 roku odkrył insulinę.

W związku z szybko narastającą liczbą zachorowań na cukrzycę, od 1991 r. popularność tego dnia wzrosła i do dnia dzisiejszego 14 listopada jest obchodzony przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata jako Światowy Dzień Cukrzycy.

Włączając się w ogólnopolskie obchody, Fundacja ProZdro wraz z SED Stowarzyszeniem Edukacji Diabetologicznej oraz Terenową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Łasku, w środę 14 listopada zorganizowała obchody Światowego Dnia Cukrzycy w Szkole Podstawowej nr 5 w Łasku. Tego dnia wśród uczniów została przeprowadzona edukacja diabetologiczna, której celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problem narastającej liczby zachorowań na cukrzycę.

Renata Cholerzyńska, edukator w cukrzy, przybliżyła jakie zagrożenia niesie ze sobą cukrzyca, w jaki sposób można zapobiec groźnym powikłaniom cukrzycowym poprzez właściwą kontrolę oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Wszyscy, zarówno dzieci, jak i nauczyciele, uczyli się kroków tańca DiabeDance, tańca który łączy pokolenia jest formą aktywności fizycznej i prewencji cukrzycy, a zarazem wskazuje na edukację i reedukację w cukrzycy.

Żródło: UM w Łasku

Agata Subczyńska