Pierwsza pomoc w klasie 0

21.09.2016 r. odbyły się w naszej klasie zajęcia poświęcone ratowaniu ludzkiego życia w sytuacjach, kiedy jest ono zagrożone. Zajęcia zostały przeprowadzone przez panią Ewę Bednarek.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dlatego też należy jak najwcześniej wprowadzać tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.

Podczas zajęć, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Dzieci uczyły się udzielania i wzywania pomocy zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poznały numery alarmowe oraz uczyły się prawidłowo z nich korzystać.  Pani Ewa przyniosła na zajęcia fantomy, na których pokazała dzieciom jak wykonywać oddechy ratownicze oraz jak układać poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, która jest najbezpieczniejsza podczas oczekiwania na karetkę pogotowia.  Na podsumowanie zajęć dzieci obejrzały film pt. ,,Jak ratować ludzkie życie”. Co więcej każdy uczeń otrzymał podręcznik do nauki pierwszej pomocy.

Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.