„Szlakiem Piastowskim” - wycieczka klas Ia i IIIc

Dnia 20 maja 2010 roku grupa 41 uczniów z klasy I a i III c z wychowawcami p.Iloną Kachaniak, p.Emilią Stępień oraz opiekunem p. Lidią Stempień wyruszyła na jednodniową wycieczkę „Szlakiem Piastowskim".

Pierwszym punktem programu zwiedzania było Gniezno. Pod pomnikiem Bolesława Chrobrego na Wzgórzu Lecha spotkaliśmy się z przewodnikiem. Przybliżył on nam postać pierwszego króla Polski, omówił ważne wydarzenie z naszych dziejów, jakim było przyjęcie chrztu przez Mieszka I oraz przypomniał „ Legendę o Białym Orle." Następnie przeszliśmy do Katedry Gnieźnieńskiej, która jest miejscem koronacji pierwszych królów Polski. Podziwialiśmy Drzwi Gnieźnieńskie - najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce. Drzwi zdobi osiemnaście scen z życia Świętego Wojciecha. W Katedrze widzieliśmy srebrną trumnę z relikwiami Świętego Wojciecha. Podziwialiśmy piękne kaplice i organy. Następnie zwiedziliśmy Stare Miasto.

Z Gniezna udaliśmy się do Biskupina - pierwszej osady Słowian na ziemiach dzisiejszej Polski. Mogliśmy tu zobaczyć jak żyli i mieszkali nasi przodkowie. Zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne. Podziwialiśmy zgromadzone tam eksponaty.

Wielką atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową z Gąsawy do Wenecji. W Wenecji podziwialiśmy eksponaty zgromadzone w Muzeum Kolei Wąskotorowej. Część wystawionych wagonów i lokomotyw jest otwarta, więc mogliśmy zwiedzić je wewnątrz. Widzieliśmy urządzenia techniczne używane dawniej, np. zwrotnicę kolejową, budkę dróżnika, żuraw wodny dla parowozów.

Wzbogaceni o nowe wiadomości, pełni wrażeń z wycieczki, zmęczeni lecz zadowoleni późnym wieczorem wróciliśmy do domów.