Odyseja Umysłu

Święto młodej kreatywności

- II miejsce drużyny z naszej szkoły

w eliminacjach regionalnych Odysei Umysłu

Fundacja „Odyssey of the Mind Polska” od osiemnastu lat organizuje polską edycję międzynarodowego konkursu, którego celem jest rozwijanie zdolności twórczego rozwiązywania problemów oraz stymulowanie zdolności twórczych. „Odyseusze” wielu krajów europejskich zmagają się z twórczymi problemami na szczeblu regionalnym, a następnie  krajowym i europejskim. Ostatnim etapem jest finał światowy organizowany w Stanach Zjednoczonych.

W Warszawie 07 marca 2009 roku odbyły się Eliminacje Regionalne 18. Ogólnopolskiego Konkursu Odysei Umysłu, organizowanego pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W konkursowych szrankach stanęli uczniowie różnych typów szkół i grup wiekowych – od przedszkolaków po licealistów z obszaru  centralnej Polski.

Pierwszy raz  w historii konkursu wzięła w nim udział grupa uczniów z Łasku - z naszej szkoły, od razu odnosząc wielki sukces - siedmioosobowa drużyna pomyślnie przeszła regionalne eliminacje i z miejsca drugiego awansowała do finału ogólnopolskiego.

Drużyna uczniów klasy VI a w składzie: Angelika Chmielarz, Bartłomiej Jakubczak, Maciej Kalinowski, Jakub Rosiak, Aleksandra Starzyńska, Monika Szczepaniak oraz Adrianna Wałęska  - została przygotowana do konkursu przez  nauczycielki - „odysejowe” trenerki – Jolantę  Kuliberdę  i Ewę Chmielewską.

Uczniowie w ramach pozalekcyjnych zajęć dodatkowych realizowali w szkole w ciągu ostatnich czterech miesięcy problem długoterminowy – „Sprawę dla Heraklesa”. Drużyna opracowała spektakl teatralny poświęcony jednej klasycznej oraz  wymyślonej trzynastej pracy Heraklesa. Wykonała niezbędną scenografię i kostiumy, a wszystkie te twórcze pomysły zostały zrobione z pospolitych materiałów dostępnych często za grosik... Ideą „Odysei” jest bowiem zrównanie szans w twórczości dzieci z różnych środowisk, również tych niezamożnych. Szczupły budżet nie przeszkodził ujawnić się talentom, powstały bowiem oryginalne, przepiękne kostiumy – bogini Hery, zbroje tytana Atlasa i Heraklesa oraz pomysłowy smok i wizerunek ożywionego podczas spektaklu Zeusa.

Starania zespołu uczniów i ich potencjał twórczy doceniło warszawskie jury. Spodobał się komizm przedstawienia, uzdolnienia aktorskie młodych wykonawców, zdolność współpracy w drużynie i twórcze rozwiązania zadań postawionych przed jej członkami. Awans do finału ogólnopolskiego w Gdańsku uczniów klasy VI a naszej szkoły jest zasłużoną nagrodą za trud włożony w zespołową pracę przez wszystkich członków drużyny oraz nauczycielki opiekujące się tym szkolnym, innowacyjnym przedsięwzięciem.

W Finale Ogólnopolskim drużyny walczyć będą o prawo reprezentowania Polski w Finałach Światowych w USA. Trzymamy kciuki za naszą utalentowaną młodzież podczas finałowych potyczek w Gdańsku!