Dni otwarte

W ostatnim tygodniu lutego  Szkołę Podstawową nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Łasku odwiedziły dzieci z gminnych przedszkoli. Pod opieką swoich wychowawców gościli tu w porannych godzinach wychowankowie publicznych przedszkoli (nr 1, nr 3 i nr 6) w Łasku. W piątek, 27 lutego od godziny 17.00 do 20.00 szkoła była otwarta dla wszystkich zainteresowanych rodziców, którzy zostali zaproszeni wraz ze swoimi dziećmi. Autorką i koordynatorką projektu dni otwartych jest Pani Magdalena Zwolińska.

Kandydaci do klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych zostali ciepło przyjęci przez naszych uczniów.

Przygotowali oni pod kierunkiem swoich nauczycieli zajęcia warsztatowe dla maluchów. W klasach goście pracowali w grupach, bawiąc się i ucząc  - w tym celu udostępniono pomoce dydaktyczne pozyskane z funduszy unijnych, a służące do realizacji projektu edukacyjnego opartego na teorii inteligencji wielorakich Gardnera (pracownie zabaw  edukacyjnych powstały pod kierunkiem Pań: Joanny Majcherczyk, Emilii Stępień, Lidii Stempień  i Doroty Miksy).Przedszkolakom podobał się pokaz umiejętności pływackich uczniów klas sportowych przygotowany przez nasze nauczycielki wychowania fizycznego, Panie: Joannę Młynarczyk i Emilię Bartczak. Może niektóre maluchy zapragną rozwijać się w tym kierunku? W naszej szkole powstają klasy pływackie – na etapie wczesnoszkolnym uczniowie mają dodatkowo siedem godzin w tygodniu wychowania fizycznego (w tym pięć na pływalni), a od klasy czwartej jest to o sześć godzin wf więcej (są to zajęcia przeznaczone na naukę pływania). Pani Justyna Plisiecka zaprosiła dzieci do pracowni komputerowej, gdzie mogły „grać”. To magiczne słowo otwiera przed nauczycielem wiele drzwi – nie mając pojęcia, że „granie” wiąże się z nauką, maluszki rozwiązywały zadania matematyczne, dzielnie pomagając sobie w liczeniu wszystkimi paluszkami. W bibliotece szkolnej dla przedszkolaków nasi aktorzy zagrali sztukę  wg baśni „Piękna i Bestia”. Przedstawienie miało charakter interaktywny – przedszkolaki w jego trakcie wykonywały rozmaite zadania, wykazując się wiedzą i odwagą, a w nagrodę otrzymały medale dla znawców baśni. Ten projekt został zrealizowany przez Panie: Jolantę Kuliberdę, Monikę Sagan, Urszulę Przybylską, Joannę Szymczak oraz Magdalenę Woźniak. Swoje pierwsze kroki w świecie nauki goście poczynili w  stworzonym przez Panie: Magdalenę Zwolińską i Sylwię Groblewską laboratorium przyrodniczo-matematycznym, gdzie mogli obserwować przez mikroskopy prymitywne formy życia, strukturę minerałów. Tu przeprowadzali też doświadczenia, obserwując reakcje  chemiczne i zjawiska fizyczne – ponieważ maluchy osobiście przeprowadzały wszystkie eksperymenty, na pewno na temat  lekcji przyrody będą miały pozytywne wyobrażenia. Na sali gimnastycznej gości przyjęli uczniowie klasy 3B sportowej. Pod kierunkiem Pań: Ilony Kachaniak i Agaty Pierzchalskiej przygotowali kilka zabaw ruchowych, w tym sztafety. Przedszkolaki bardzo chętnie rywalizowały w konkurencjach sportowych, z zapałem kibicując swoim kolegom – na pewno znajdują się w ich gronie przyszli mistrzowie.

Myślę, że przyjazne zapoznanie ze szkołą jest istotnym elementem przygotowania dzieci do rozpoczęcia nauki, a dzięki tej wizycie łaskie maluchy będą wyobrażać sobie pierwszą klasę  jako czas zorganizowanych zabaw i atrakcji.