Goście z Azji w „Koperniku”

Przez cały tydzień od 22 lutego do 1 marca w naszej szkole gościły dwie wolontariuszki z Azji w ramach wymiany studenckiej prowadzonej przez AIESEC.  Phuong, dwudziestojednoletnia studentka ekonomii z Wietnamu oraz Lintang, dwudziestoletnia studentka prawa z Indonezji. Dzieci z wszystkich klas, poczynając od oddziałów przedszkolnych a kończąc na szóstoklasistach, uczestniczyły w anglojęzycznych zajęciach, podczas których oglądały prezentacje na temat rodzinnych krajów naszych gości oraz słuchały ich opowieści o klimacie, kulturze, religii i obyczajach. Studentki były poruszone naszym ostrym klimatem i poświęciły temu tematowi wiele uwagi, chętnie rozmawiały z uczniami o ich hobby, sposobach spędzania wolnego czasu.  Nasze dzieci miały okazję sprawdzić i wykorzystać swoje umiejętności w zakresie znajomości języka angielskiego, sprawiło im wiele radości, gdy odkryli, że dają radę, sprawnie zadawali pytania i uważnie słuchali odpowiedzi. Co prawda maluchom pomagały w komunikacji nasze nauczycielki języka angielskiego, panie Ola Wudarczyk i Krysia Kozłowska ale nawet wśród najmłodszych pojawili się tacy, którym konwersacja przychodziła z łatwością.

Zaangażowanie naszych uczniów z każdym dniem rosło – im bliżej poznawali wolontariuszki, tym chętniej z nimi rozmawiali, bawili się, spędzali przerwy, a nawet odnaleźli wspólne pasje: razem śpiewali po angielsku piosenki karaoke, jedli obiady w stołówce szkolnej, nawet spędzali czas po południu w pizzerii, czy podczas zajęć poświęconych promocji szkoły. Ostatniego dnia, podczas pożegnania polały się łzy. Wielu uczniów jest ze studentkami w stałym kontakcie elektronicznym.

Ogromne podziękowania należą się rodzinom, które bezinteresownie zgodziły się przyjąć wolontariuszki pod swój dach. To jest Pani Sylwii Cieciorowskiej, która wraz z rodziną gościła Indonezyjkę z Dżakarty oraz Państwu Izabeli i Szymonowi Kmiecikom, którzy zaprosili do siebie Wietnamkę z Hanoi.

Tegoroczna wymiana w ramach projektu organizowanego przez AIESEC jest drugą z kolei w naszej szkole. Ze względu na jej nieocenione walory jeśli chodzi o rozbudzanie motywacji do nauki języka angielskiego, czy zainteresowania dalekimi krajami i ich kulturą, zapisze się ona na stałe w kalendarz szkolnych imprez.