Zdolne dziecko, kreatywny rodzic

W czwartek 03.04.2014r w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Łasku odbyły się warsztaty rodzinne  „Zdolne dziecko, kreatywny rodzic”.Inicjatorami  tych zajęć  byli rodzice uczniów klasy Ia, a w szczególności p. K. Kulesza – wspaniała organizatorka i konferansjerka. Szkoła ta po raz kolejny stworzyła przestrzeń, w której jejuczniowie mogli doświadczać nowych emocji i poznawać własne możliwości twórcze.Dzięki wiedzy i umiejętności jednej z Pań nauczycielek Joanny Szymczak wszyscy mieli szansę obejrzeć i wykonać samodzielnie niepowtarzalne i oryginalne prace. Uczestnikami zajęć były dzieci, ichrodzice, dziadkowie  oraz rodzeństwo, którzy dołożyli starań by te warsztaty były niezapomnianą przygodą w krainie gipsu, drewna, papieru, tapety, siana i dziecięcej wyobraźni. Cały czas przyświecały im dwa główne cele: fantastycznie spędzić czas z najbliższymi i wrócić do domu z pięknymi ozdobami. Dzięki temu spotkaniu rodzice zaangażowani  w zabawę i naukę swoich pociech, mogli również obserwować funkcjonowanie swojego dziecka w grupie. Wszyscy bez względu na wiek wykazali się  prawdziwą pomysłowością, starannością i wytrwałością. Dzieła, które stworzyli to: karty świąteczne, zajączki ze specjalnie przygotowanych tub (pozyskanych przez p. J. Dudak)  oraz pięknie pomalowane drewniane płaskie i przestrzenne ozdoby. Gipsowe odlewy do prac przygotowane zostały przez p. M. Woźniak oraz p. J. Pietrzak wymagały od uczestników skupienia i precyzji  podczas malowania drobnych szczegółów. Kurki, jajka, gąski, zajączkinabierając powoli kolorów wiosennych zachwycały wszystkich dookoła. Podczas warsztatów nie mogło braknąć zabaw ruchowych, które prowadziła p. E. Derek. Dzieci w rytm muzyki malowały plamy i kreski na kartkach, które potem przy pomocy nożyczek zmieniały się w zajączki lub kurczęta.Bardzo dużą popularnością cieszyły się zajęcia z wykorzystaniem siana prowadzone przez p. A. Marczak. Dzieci tworzyły pod kierunkiem kreatywnej pani Anety zające i kury. Największy uśmiech na twarzy wywoływał etap wykończeniowy prac – zęby zajączka wykonane z gumy do żucia.Dekorację stwarzającą niepowtarzalny świąteczny nastrój przygotowały wymienione powyżej mamy oraz p. P. Świegocka. Prace na wysokościach powierzone zostały p.Ł. Piech. Dominującymi kolorami była biel, czerń i fiolet.Te nietypowe dla świąt wielkanocnych tonacje kolorystyczne wzbudzały duże zainteresowanie uczestników. Na stole nie brakło również kurek wykonanych na szydełku przez utalentowaną mamę Patryka Klepacza. Pani Agnieszka nie kryła radości widząc dziewczynki, które nie mogły oderwać oczu od pięknych sukienek wykonanych dla lalek. Uradowane dzieci i zadowoleni rodzice wychodzili ze szkoły  dziękując zaangażowanemu gronu pedagogicznemu Szkoły Podstawowej nr 5 za możliwość realizacji idei partnerstwa i współpracy w kształtowaniu świata wartości  dzieci. Stwierdzili, że to dopiero początek wspaniałej przygody twórczej i z niecierpliwością czekają na kolejne wyprawy po niezbadanych morzach fantazji….