Gościnna „Piątka”

Przez cały tydzień od 17 do 21 marca w Szkole Podstawowej nr 5 im. M. Kopernika w Łasku gościło dwoje wolontariuszy.  W ramach wymiany studenckiej prowadzonej przez AIESEC pan Rafał Gosławski sprowadził do nas cudzoziemców z Panamy i Portugalii. Dzieci z wszystkich klas, poczynając od oddziałów przedszkolnych, a kończąc na szóstoklasistach, uczestniczyły w anglojęzycznych zajęciach, podczas których oglądały prezentacje na temat rodzinnych krajów naszych gości oraz słuchały ich opowieści o klimacie, kulturze, religii i obyczajach. Studenci byli poruszeni naszym ostrym klimatem i poświęcili temu tematowi wiele uwagi, chętnie rozmawiali z uczniami o ich hobby, sposobach spędzania wolnego czasu.  Nasze dzieci miały okazję sprawdzić i wykorzystać swoje umiejętności w zakresie znajomości języka angielskiego, sprawiło im wiele radości, gdy odkryli, że dają radę, sprawnie zadawali pytania i uważnie słuchali odpowiedzi, co prawda maluchom pomagali w komunikacji nasi nauczyciele języka angielskiego, panie Magda Bednarek, Ola Wudarczyk i Krysia Kozłowska, ale nawet wśród najmłodszych pojawili się tacy, którym konwersacja przychodziła z łatwością. Zaangażowanie naszych uczniów z każdym dniem rosło – im bliżej poznawali wolontariuszy, tym chętniej z nimi rozmawiali, bawili się, spędzali przerwy, a nawet odnaleźli wspólne pasje: razem śpiewali po angielsku piosenki karaoke i grali w piłkę nożną.

Polska jest dla naszych gości krajem niezwykle egzotycznym – pochodząca z Panamy Stefani marzyła o wycieczce do lasu. W jej kraju rosną bujne lasy tropikalne, w ogóle niepodobne do polskiego, sadzonego przez ludzi lasu. Choć trudno obywatelom Portugalii i Panamy przystosować się do niskich temperatur, Polaków odbierają jako ludzi ciepłych, życzliwych i wesołych.

Pochodzący z Portugalii Diogo mówi o pracy w naszej szkole: It’s the best school until now where I  worked. I have good working conditions – I have everything in the classroom that I need. The food is very tasty. The teachers, headmasters and the children treat us very well. My host family is awesome. They give me everything I need and even more. They play football. The children are very interested in our classes. They are extremely friendly to us and eager to cooperate. I already made friends in this school. “

Stephanie, wolontariuszka z Panamy zapytana o opinię na temat Polski mówi:  „I always wanted to visit Europe. In Poland I particularly liked Kracow because of its architecture. We don’t have such buildings In Panama - our country is too young.“

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pan Rafał Gosławski, który pracuje dla AIESEC, również pomoże nam sprowadzić do szkoły studentów-wolontariuszy.