Międzynarodowy Dzień Kropki

Dnia 13 września  2019 roku  w Szkole  Podstawowej nr 5 im. M. Kopernika w Łasku po raz  pierwszy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.  Jest to dzień kreatywności, twórczych pomysłów i odkrywania nieszablonowych rozwiązań. W naszej szkole święto kropki przybrało formę zajęć lekcyjnych, których forma była  odrobinę inna niż zwykle. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach kulinarnych, sportowych, polonistycznych, matematycznych, językowych, plastycznych, technicznych, lekcjach geografii oraz zajęciach w bibliotece szkolnej, których główną  bohaterką była kropka. Wykonując przygotowane zadania i ćwiczenia, mogli wykazać się twórczym potencjałem, a przy tym rozwijali istotne w życiu  umiejętności – pisania, czytania, liczenia, komunikacji w języku obcym, współpracy w zespole. W twórcze zajęcia z kropką w tle szczególnie aktywnie zaangażowali się uczniowie klas I – VI, chociaż i starsi uczniowie również odnaleźli się w roli twórcy.

Uczniowie  uczestniczący  w  zajęciach wykonali wiele kropkowych zadań:

klasy pierwsze - zakropkowane kontury owoców,

klasy drugie – wykonały stonogi talentów,

klasy trzecie –  przygotowały kropkowe kanapki,

klasy czwarte – wykonały znaki drogowe,

klasy piąte – stworzyły wizytówki zapisane alfabetem Braille`a,

klasa VIa, b oraz VIIc– zredagowały kropkowe teksty, czyli  historie pewnych kropek – opowiadania utrzymane w konwencji baśni, bajki, legendy i fantasy,

klasa Va – pisała wiersze o kropce,

odbyły się zawody sportowe z wykorzystaniem różnorodnych kół, kul, piłek. Lekcja geografii dotyczyła alfabetu Morse`a, czyli sposobu, w jaki kropka i kreska ratują świat. Podczas zajęć języka angielskiego uczniowie rozwiązywali kropkowe łamigłówki, wykonywali kropkowe zwierzęta i napisy angielskie. Podobny charakter miały zajęcia biblioteczne.

Motywem przewodnim tego dnia była kropka, która pojawiła się również jako element stroju dzieci.

A wszystko zaczęło się od…. Kropki, czyli książki Petera Reynoldsa, której treść w formie krótkiego filmiku jest dostępna tutaj:

Efektem zajęć przeprowadzonych w ramach szkolnego Dnia Kropki są piękne prace plastyczne wyeksponowane w szkolnym patio, twórcze opowiadania, teksty oraz wiersze. Powstał piękny taniec klasy IIIb – z kropką w tle – zaprezentowany w szkolnym patio.  Niepowtarzalny charakter miały również zdrowe kropkowane kanapki przygotowane przez klasy trzecie. Wielką atrakcją szkolnych przerw okazała się kropkowa fotobudka oblegana przez dzieci. Niematerialnym efektem zajęć była radość tworzenia i przygoda bycia małym twórcą. Zajęcia pozwoliły powiązać naukę z zabawą, a przez to sprawiły, że dzieci pracowały z większym zaangażowaniem, a nowe umiejętności łatwiej można było opanować.

Emilia Bartczak, Jolanta Kuliberda,Joanna Szymczak