Udział uczniów klasy VIIc w akcji "Szkoła Pamięta"

"(...) Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci. (...)"
Wisława Szymborska

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji "SzkołaPamięta", której inicjatorem jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy związani są z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.
W piątkowe przedpołudnie, 27 października br., uczniowie kl. VII c wraz z opiekunami udali się na cmentarz parafialny, by zapalić znicze i uprzątnąć groby zasłużonych dla naszej Małej Ojczyzny. Przewodnikiem po łaskiej nekropolii był Pan Arkadiusz Cieślak, kustosz Muzeum Historii Łasku, który przybliżył młodzieży sylwetki osób wpisanych w historię naszego miasta.
Uczniowie odwiedzili:
- nagrobek Marii Pawłownej Proskurs-Suszczyńskiej z 1908 r. w części prawosławnej,
- grób rodzinny Szweycerów: Janusza (ostatniego dziedzica dóbr łaskich), jego żony Marii oraz dwóch synów Stanisława i Zbigniewa, którzy zginęli w 1939 r. w walce z Niemcami,
- grób Maksymiliana Gąsiorowskiego, kowala, uczestnika powstania styczniowego z 1863 r.,
- grób Teodozji i Adama Bujnowskich, rodziców Krystyny, Stanisława, Tadeusza i Józefa, którzy zginęli w czasie II wojny światowej,
- mogiłę członków Armii Krajowej: Bogdana Górskiego, Zenona Ziemniewicza i Artura Balickiego,
- grób Kazimierza Pruskiego, uczestnika powstania styczniowego,
- grób Jana Olszakowskiego, współzałożyciela Łaskiej Straży Ogniowej, wiceprezesa w latach 1900-1907,
- mogiłę infułatów i właścicieli Łasku m.in. Wierzbowskich i Czołhańskich,
- tablicę upamiętniająca Ofiary Zbrodni Katyńskiej,
- groby żołnierzy poległych i zmarłych na skutek ran odniesionych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r.