Tydzień Zakazanych Książek

W ostatnim tygodniu września obchodzono na całym świecie (po raz trzydziesty pierwszy) Tydzień Zakazanych Książek, święto bibliotek i miłośników książek. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na wolność słowa i dowolność czytania. W ramach szkolnych obchodów przygotowano wystawkę książek, które w różnych okresach czasu i z różnych powodów były uważane za zakazane. Wśród nich znalazły się m.in. następujące tytuły: „Chata wuja Toma” H. B. Stowe, „Czerwony Kapturek”, „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella, „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla, „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna, „Rok 1984” George Orwella, „Zabić drozda” Harpera Lee i „Przygody Hucka” Marka Twaina.
Dodatkowo uczniowie klasy 7a mieli okazję wysłuchać interesującej prelekcji pana Arkadiusza Cieślaka, kustosza łaskiego muzeum, który przybliżył młodzieży dzieje cenzury na przestrzeni wieków, opowiedział o książkach, które znalazły się w Indeksie Ksiąg Zakazanych oraz zachęcił uczniów do krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, do tzw. fake newsów.
Dziękujemy naszemu prelegentowi za przybycie i niecodzienną lekcję historii.