Tydzień Zakazanych Książek w bibliotece szkolnej

Od niedzieli, 20 września, obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. Jest to międzynarodowe święto przypominające o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze. Akcja organizowana jest w Polsce po raz dziesiąty, a na świecie rokrocznie od 1982 r.Tydzień Zakazanych Książek stanowi świetną okazję do zainteresowania się ciekawymi pozycjami w historii literatury i zachęca do sięgania po książki, także te problematyczne czy kontrowersyjne.

W tym roku nasza biblioteka szkolna (budynek przy ul. Inki-Danuty Siedzikówny) włączyła się w tę akcję i przygotowana została specjalna wystawa książek, których kiedyś zabroniono czytać ze względów politycznych, kulturalnych czy obyczajowych. Dla młodego pokolenia wolność słowa jest normą, urodzili i wychowali się w kraju, w którym jest duża swoboda wypowiedzi. Warto jednak przypominać, że nie zawsze w Polsce tak było, a na świecie do dziś są kraje, gdzie takiej wolności nie ma.

O tym, że problem zakazanych książek jest jak najbardziej realny, świadczy lista autorów i tytułów dotkniętych represjami. Znajdziemy w tym gronie m.in.: Cierpienia młodego Wertera, Chatę wuja Toma, Jądro ciemności, Folwark zwierzęcy czy Zabić drozda.

Agnieszka Wachowska