Tydzień Edukacji Globalnej

W dniach 16 – 22 listopada 2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Łasku w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej przystąpili do realizacji projektu „Drzewa dla ludzi – ludzie dla drzew” – koordynowanego przez nauczycielki Joannę Szymczak i Annę Głuszak.

Edukacja globalna jest doskonałą szansą na przygotowanie młodych ludzi do życia w zglobalizowanym świecie. Brakuje nam wiedzy o tym, jak wiele czerpiemy z innych krajów, jak mocno jesteśmy związani z innymi zakątkami Ziemi. Nie jesteśmy świadomi, że nasze działania niszczą przyrodę w globalnej skali. Nauczyciele z naszej szkoły  włączają do programu nauczania i wychowania treści umożliwiające zdobycie podstawowej wiedzy o rozwoju, zjawiskach, przyczynach i skutkach zjawisk globalnych.

Głównym celem tegorocznego projektu było:

- kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska leśnego,

- wyrobienie gotowości do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju,

- zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów na temat stanów lasów na świecie.

Realizację projektu zaczęliśmy od prezentacji materiałów filmowych oraz scenki przygotowanej przez uczniów klasy IIIa – „Ratujmy lasy Amazonii” . To właśnie w tym rejonie świata występuje największa produkcja tlenu, a zarazem pochłaniane jest najwięcej dwutlenku węgla na świecie. Okazuje się jednak, że za sprawą człowieka i jego działalności te „zielone płuca ziemi” stają się coraz mniejsze i mniej wydajne. Dzieje się to za sprawą bezmyślnej gospodarki- wycinania lasów w dorzeczu Amazonki. Młodzi aktorzy z IIIa w krótkiej scence, przygotowanej przez Jolantę Kuliberdę, opowiedzieli o tym swoim rówieśnikom.

Uczniowie klas 0-III wraz ze swymi paniami przyłączyli się do podejmowanych działań. Przez cały czas trwania projektu gromadzili i selekcjonowali materiały edukacyjne, które posłużyły im do wykonania gazetek informacyjnych oraz zorganizowania wystawki.

Las był głównym bohaterem wszystkich naszych działań, toteż nie mogło zabraknąć wycieczek, podczas których dzieci obserwowały leśną otulinę naszej szkoły i uczyły się w praktyce, jak zadbać o przyrodę.

W klasach integracyjnych – IIa i IIIa gościliśmy pana Sławomira Walczaka – nadleśniczego, który szczegółowo omówił zasady bezpiecznego korzystania i zachowania się w lesie. Nasz gość  wyjaśnił również  w jaki sposób określa się wiek drzewa. Czyni się to, licząc słoje -  można określić szybkość ich wzrostu w poszczególnych okresach życia drzewa. Pomaga to w uprawie  poszczególnych gatunków drzew na danym obszarze. Ponadto w zależności od wieku drzewostanu  można odpowiednio pielęgnować drzewa, chronić cenne gatunki i drzewostany. Dzieci podczas spotkania mogły dokonać samodzielnego pomiaru wieku drzewa poprzez pobranie wywierków specjalnym wiertłem Presslera.

Problemy bezpieczeństwa przeciwpożarowego omówili zaproszeni strażacy – panowie Krzysztof Karolczak i Przemysław Saładaj. Uczniowie dowiedzieli się, że czynnikami wpływającymi na stan zagrożenia pożarowego lasu są:

• warunki meteorologiczne (temperatura powietrza, wilgotność powietrza, opady, zachmurzenie i promieniowanie słoneczne),
  • wilgotność gleby,
  • pojawienie się produktów mogących zainicjować pożar (ognisko, niedopałek papierosa, nieugaszone zapałki),
  • rodzaj leśnych materiałów palnych (np. skład i wiek drzewostanu).

Kolejnym założeniem projektu było zachęcenie dzieci do zbiórki makulatury, która to akcja trwa w naszej szkole od początku roku. Praktycznemu wykorzystaniu makulatury miały służyć warsztaty papieru czerpanego. Powstał on w ramach recyklingu – ze ścinków brystolu lub starych gazet. Uczniowie klasy IIIa wykorzystają go do ozdobienia kart świątecznych.

W ciągu Tygodnia Edukacji Globalnej zorganizowano także akcję „Podaruj książce drugie życie”. W realizację tej części projektu szczególnie zaangażowała się pani Jolanta Harciarek pracująca w szkolnej bibliotece. W bezpłatnej książkowej wymianie może wziąć udział każdy uczeń i pracownik szkoły. Jest to okazja do zdobycia nowych tytułów. Część książek znajdzie nowego właściciela, a część trafi do zbiorów biblioteki szkolnej. Trwałym efektem działań była wystawa książek i czasopism o tematyce przyrodniczo – ekologicznej.

Uczniowie klasy IIa przygotowali ciekawą wystawę przedmiotów użytkowych wykonanych z drewna. Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się między innymi: naczynia i przybory kuchenne, przedmioty codziennego użytku, pomoce szkolne oraz interesująca kolekcja drewnianych zabawek. Wystawę obejrzeli wszyscy uczniowie klas 0-III. Opiekunami tej części projektu były panie – Urszula Przybylska i Agata Pierzchalska.

Projekt spotkał się z zainteresowaniem wszystkich nauczycieli i uczniów klas młodszych, którzy chętnie zaangażowali się w jego realizację, wykonali twórcze prace z makulatury, papieru toaletowego, zapałek i liści, makiety lasu oraz plakaty związane z akcją „Drzewa dla ludzi – ludzie dla drzew.” Metodą ewaluacji projektu było zbudowanie „drzewa życzeń”.

Sądzimy, że tegoroczne działania będą zaczątkiem walki o lepszy świat.