Goście w „Koperniku”

W dniach 12-16 października w Szkole Podstawowej nr 5 im. M. Kopernika w Łasku gościły dwie wolontariuszki w ramach wymiany studenckiej prowadzonej przez AIESEC.  Svetlana, dwudziestodwuletnia studentka pedagogiki z Serbii oraz Aya, dwudziestoletnia studentka weterynarii z Egiptu. Dzieci z wszystkich oddziałów uczestniczyły w anglojęzycznych zajęciach, podczas których oglądały prezentacje na temat rodzinnych krajów naszych gości oraz słuchały ich opowieści o klimacie, kulturze, religii i obyczajach. Studentki chętnie rozmawiały z uczniami o ich hobby, rodzinie, zwierzętach, zwyczajach. Odpowiadały na wszystkie pytania. Nasze dzieci miały okazję sprawdzić i wykorzystać swoje umiejętności w zakresie znajomości języka angielskiego. Co prawda maluchom pomagały w komunikacji nasze nauczycielki języka angielskiego, panie Ola Wudarczyk, Krysia Kozłowska i Ania Głuszak, ale nawet wśród najmłodszych pojawili się tacy, którym konwersacja przychodziła z łatwością.

Zaangażowanie naszych uczniów z każdym dniem rosło – im bliżej poznawali wolontariuszki, tym chętniej z nimi rozmawiali, bawili się, spędzali przerwy, a nawet odnaleźli wspólne pasje: razem śpiewali po angielsku piosenki karaoke, jedli obiady w stołówce szkolnej, nawet spędzali czas po południu w pizzerii. Wielu uczniów jest ze studentkami w stałym kontakcie elektronicznym.

Ogromne podziękowania należą się rodzinom Państwa Szymczaków i Durysów, które bezinteresownie zgodziły się przyjąć wolontariuszki pod swój dach.

Tegoroczna wymiana w ramach projektu organizowanego przez AIESEC jest trzecią z kolei i prawdopodobnie nie ostatnią w tym roku w naszej szkole. Ze względu na jej nieocenione walory jeśli chodzi o rozbudzanie motywacji do nauki języka angielskiego, czy zainteresowania dalekimi krajami i ich kulturą, zapisze się ona na stałe w kalendarz szkolnych imprez.

Aleksandra Wudarczyk
Krystyna Kozłowska